BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Borsa İstanbul’da son dönemde bankacılık ve sanayi endeksi arasındaki makas sanayi lehine işlemeye döndü.

Banka/sanayi rasyosu 0,46 ile tarihi ortalaması olan 1,91 seviyesinin oldukça altında bulunuyor.

Sanayi şirketlerinin hisse senetleri TL bazında tarihinin en iyi yıllarından birini yaşıyor. Endeks yılbaşından bu yana TL bazında yüzde 63 getiri ile diğer sektörlerden pozitif ayrışmasını sürdürüyor.

Küresel büyüme hikayesi, parasal teşvikler, merkez bankalarının gevşek para politikaları ötelenmiş talep ve artan emtia fiyatları yükselişin ana lokomotifleri oldu.

Performans dolar bazında incelendiğinde farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Hatta sanayinin lokomotifi olan bazı firmalar, mevcut TL bazlı primlerine rağmen çarpan ve piyasa değeri perspektifinde küresel emsallerinin altında kalmayı sürdürüyor.

Bu süre zarfı içerisinde küresel emsallerinden en fazla ayrışan sektör ise bankacılık endeksi olarak öne çıkıyor. Geride kalan yıllarda hacim, piyasa değeri, endeks ağırlığı ve piyasa lokomotifi olan bankacılık endeksi son yıllardaki zayıf performansı ile endeks içerisindeki baskınlığını da kaybetmeye devam ediyor.

Pandemi öncesinde 1,23 seviyesinde olan banka/sanayi rasyosu 2021 yılı nisan ayında 0,41’e kadar gerileyerek tarihini en düşük seviyesine çekilmişti.

Yılın devamında; banka kârlılıklarındaki beklentiler, hisse geri alımları, cazip değerlemeler gibi hikayeler bu rasyoyu tekrardan 0,56 seviyesine kadar çıkarmıştı. Fakat son dönemde TL’deki hızlı değer kaybı süresince bu rasyo tekrardan sanayi lehine işlemeye başladı.

Her ne kadar Aralık ayı başından bu yana bankacılık endeksi TL bazında yüzde 15’in üzerinde getiri sağlasa da, sanayideki yüzde 20’lik prim rasyonun sanayi tarafına kaymasına neden oldu. Kasım ayında başlayan TL’deki değer kaybı karşısında yatırımcılar; kasasında Döviz bulunduran veyahut net satışları döviz geliri ile olan firmaları tercih etti. Aynı süre zarfında emtia fiyatlarındaki yükseliş yine bazı sanayi firmalarının primini destekledi.

Son rakamlara göre BIST 30 şirketlerinin TL bazında yılbaşından bu yana performansına bakılırsa, en büyük getirinin yüzde 248 artışla Sasa Polyester tarafında olurken, dolar bazında sadece 6 şirket getiri sağladı. Bankacılık hisselerinde ise yılbaşından bu yana TL bazlı en büyük getiri yüzde 25 civarında Yapı Kredi bankasında olurken, Vakıfbank yüzde 9 kayıp ile hem bankacılık endeksinin hem de BIST 30 hisselerin içerisinde en kötü performansı sergiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here