AKDENİZ, MERSİN (İHA) – Emine Erdoğan : ” Akdeniz, kirlilikten olumsuz etkileniyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan:

” Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler olarak en başta kapımızın önünden başlamalı ve geleceğin dünyasına mavi bir Akdeniz bırakmalıyız”

” Orman yangınları gibi afetlerden, denizlerdeki kirlilik stresinden ve biyolojik çeşitlilik kaybından Akdeniz son derece olumsuz etkileniyor”

“2019’da plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasını başlattık ve 2019-2020 yıllarında plastik poşet kullanımında yüzde 75’lik azalma sağladık”

-” Buda plastik poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın engellenmesi demek”

-“Sıfır atık uygulaması başladığı günden bu yana 24.2 milyon ton geri kazanılabilir atık ekonomiye kazandırıldı”

-” Geri kazanım oranı proje başladığımızda yüzde 13’iken, bu oran şu an yüzde 22’nin üzerine çıktı, 2023 için hedefimiz yüzde 35″

“Dünyanın en eski şahitlerinden caretta carettaların, kıyı ve deniz ekosistemi için vazgeçilmez rolleri var”

-Çevre,Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum:

-“Konferansta alınan kararların, Mavi Akdeniz’in geleceği için, evlatlarımızın geleceği için hayırlı ve güzel sonuçlar getirmesini diliyorum”

ANTALYA – Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi’nin 22. Taraflar Konferansı’na(COP 22)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ” Deniz çöpleri, kara ve deniz kaynaklı kirlilik denizlerde büyük bir stres oluşturmaya halen devam ediyor. Orman yangınları gibi afetlerden, denizlerdeki kirlilik stresinden ve biyolojik çeşitlilik kaybından Akdeniz son derece olumsuz etkileniyor”dedi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen Barselona Sözleşmesi olarak adlandırılan Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi’nin 22. Taraflar Konferansı’na(COP 22)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da katıldı. COP 22 kapsamındaki 2020-2021 İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödül Töreni’nde konuşan Emine Erdoğan, böyle anlamlı bir ödülün adının dünyanın rüya kentlerinden İstanbul ile anılmasından mutluluk duyduğunu kaydetti.

“Masmavi bir Akdeniz için”

Denizleri, ormanları ve doğanın eşsiz güzelliklerini birbirinden ayırmak ve birini diğerine tercih etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, ” Ancak Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler olarak en başta kapımızın önünden başlamalı ve geleceğin dünyasına mavi bir Akdeniz bırakmalıyız. Bu mavi hazineyi çöplerden arındırmak, biyolojik çeşitliliği korumak ve iklim dengesini korumak üzere adımlar atıyoruz. Uzun bir tarih boyunca barış halinde ve bir arada yaşayan medeniyetlerin mirasçıları olarak Akdeniz’i korumak için uzun yıllara yayılan ortak bir çabamız var. Kısa zamanda çöplerinden arındırılmış ve biyoçeşitliliği korunmuş, masmavi bir Akdeniz’e kavuşmayı umuyorum”diye konuştu.

“Akdeniz olumsuz etkileniyor”

Geçtiğimiz yaz yaşanan orman yangınlarının büyük kayıplara neden olduğunu hatırlatan Emine Erdoğan, “Doğayı kurtarmak için bunca emek veren, gözümüzün önünde yok oluşunu gördük. Yeryüzünün yeşil örtüsü bize nefes olduğu kadar sayısız canlının evi ve AŞ kapısıdır. Bu yangınlarda nice canlı hayatını kaybetti. Ormanlara düşen ateş aynı şekilde kalplerimize de düştü. Bunun yanında deniz çöpleri, kara ve deniz kaynaklı kirlilik denizlerde büyük bir stres oluşturmaya halen devam ediyor. Orman yangınları gibi afetlerden, denizlerdeki kirlilik stresinden ve biyolojik çeşitlilik kaybından Akdeniz son derece olumsuz etkileniyor. Ayrıca raporlarında açıca belirttiği üzere bugün olduğu gibi gelecekte de en çok etkilenecek bölgelerden biri yine Akdeniz”ifadelerini kullandı.

“Kullan- at anlayışıyla mücadele”

“2023 hedefi yüzde 35”

Sıfır atık yaklaşımıyla toplumda bu dönüşümü sağlama gayreti içinde olduklarını belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Daha bilinçli tüketmek, daha az atık üretmek, oluşan atığı kaynağında ayrıştırmak ve geri dönüşüm, bahsettiğim dönüşümün önemli fazlarıdır. 2017 yılında çıktığımız bu yolda hızlı adımlar attık. 2019’da plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasını başlattık ve 2019-2020 yıllarında plastik poşet kullanımında yüzde 75’lik azalma sağladık. Buda plastik poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın engellenmesi demek. 14 bin 640 ton sera gazı salınımının engellenmesi de yine bu uygulama sayesinde oldu. Sıfır atık uygulaması başladığı günden bu yana 24.2 milyon ton geri kazanılabilir atık ekonomiye kazandırıldı. Geri kazanım oranı proje başladığımızda yüzde 13’iken, bu oran şu an yüzde 22’nin üzerine çıktı. 2023 için hedefimiz yüzde 35, tabi işin toplum tarafından benimsenmesinin ve içselleştirilmesini çok büyük bir önemi var. İlk günden bu güne yaklaşık 14 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verdik. Bilhassa çevre konularında bilinçli bir nesil yetiştirmek için çocuklara yönelik eğitim programları geliştiriyoruz. Bu çalışmanın meyvelerini değişen davranış biçimleri olarak topluyoruz. Toplumumuzda bez çanta ve file gibi çok kullanımlık ekipmanlar yaygın olarak tercih ediliyor. Yakın bir gelecekte de ambalajlı ürünlere depozito uygulamasının getirilmesi üzerine çalışıyoruz. Bunun yanında, ‘Sıfır Atık Mavi Atık’ projemizlede mavi vatanı kirlilikten arındırıyoruz. Şuana kadar 88 bin ton deniz çöpü topladık ve bertarafa gönderdik” dedi.

“519 Mavi Plaj sayısı”

Temiz denizlerin nişanesi olan mavi bayraklı plaj sayısının 2002 yılında 151’ken bu sayının 2021’de 519 ulaştığını kaydeden Emine Erdoğan, ” Dünyanın en çok mavi bayraklı plaja sahip üçüncü ülkedeyiz. ve bu plajların 485’i Akdeniz kıyılarında yer alıyor. Kısa bir süre önce Türkiye olarak 2053 net sıfır emisyon hedefimizi açıkladık. Bu yeşil kalkınma hamlesini sadece ülkemizi değil, bölgemizi de dönüştürecek bir devrin başlangıcı olduğuna inanıyorum” diye konuştu. Erdoğan, Akdeniz’de yaşayan 17 binden fazla canlı türünün olduğunu belirterek, Antalya’nın da caretta carettaların olduğunu söyledi.

“İnsanın yaptığı tahribatın bedelini ödüyorlar”

Caretta carettalarında denizlerin kirliliğinden ve iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilendiğini işaret eden Emine Erdoğan, ” Nesilleri tehlike altında olan bu canlılar için uzun zamandır çalışmalar yürütüyoruz. Yaralı olanların tedavileri tamamlandıktan sonra yeniden doğal yaşamlarına bırakıyoruz. Hatta geçen sene tedavisi tamamlanan 3 caretta carretta ve bir yeşil deniz kaplumbağasını Patara sahilinden denize bıraktık. ‘Belkıs’ adını verdiğim bir caretta carettanın da isim annesiyim ve onun umuda yolculuğuna şahitlik ettiğim için çok mutluyum. Caretta carettaların 100 milyon yıldan fazla okyanuslarda yaşadığı söyleniyor. Dünyanın en eski şahitlerinden, kıyı ve deniz ekosistemi için vazgeçilmez rolleri var. İnsanın yaptığı tahribatın bedelini tükenme tehlikesiyle yüz yüze gelerek ödemeleri gerçekten çok acı bir tablodur. Türkiye’nin deniz kaplumbağasının korunması için gösterdiği çabayla Akdeniz’de’ örnek ülke olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu çabayı el birliği ile büyütür ve tüm biyo çeşitliliği koruma altına alırız” ifadelerini kullandı.

“Kalplerde saklı”

Dünyayı iyileştirmenin anahtarının kalplerin odalarında saklı olduğunu dile getiren Erdoğan, ” Yeşil ekonomiye geçiş, medeniyet algımızda yapacağımız değişiklikle doğrudan alakalıdır. Kadim tarihe bakacak olursak, her toplumda insanların kendilerini tabiatın bir parçası olarak kabul ettiğini görürüz. Bugün geldiğimiz halin özeti, tabiatın ötekileştirilmesi, insanın kendini tabiat karşısında hükmeden bir efendi konumuna yükseltmesidir. Tüm medeniyetlerin doğa algısına ve tabiat ahlakına dair muazzam örnekleri var. Anadolu medeniyeti de bu anlamda insanlığın ortak mirası olan bir zenginliktir. Örnek vermek gerekirse, ağaç kesmeyi baş kesmekle bir sayan, girdiği ormanda genç ağaçlar korkmasın diye baltasını bezle örten sarı çiçeklerle ilahi sohbetlere dalan bir anlayıştır Anadolu. Tabiatın öteki değil, tabiatla bir ve bütün olduğumuz bir dünya geleceğimiz olsun. Bu hem sorumluluğunuz hem de adaletle davranmak zorunda olduğunuz geçek nesillere borcunuzdur”diye konuştu.

“Mavi Akdeniz için güzel sonuçlar çıkacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ev sahibi ülke olarak, Barselona Sözleşmesi 22. Taraf Ülkeler Toplantısının üçüncü gününde “İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödül Töreni” için bir arada olduklarını kaydetti.

“Mavi Bir Akdeniz’e Doğru: Çöpsüz Miras Bırakmak; Biyolojik Çeşitliliği Korumak, İklim Dengesini Sürdürmek” temasıyla gerçekleştirilen COP 22 Toplantıları’nın ve yan etkinliklerin yoğun şekilde devam ettiğini dile getiren Bakan Kurum, ” Bu toplantılarda, Akdeniz’deki kirliliğin önüne geçmek, deniz canlılarını korumak, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak, döngüsel ekonomi ilkeleri çerçevesinde kendi kendine yeten bir Akdeniz için yürüteceğimiz çalışmalara dair pek çok konuyu ele alıyoruz. Bugün burada alacağımız kararların, Mavi Akdeniz’in geleceği için, evlatlarımızın geleceği için hayırlı ve güzel sonuçlar getirmesini diliyorum”dedi.

“Kadın ve gençlerin desteği önemli”

Doğayı korumak amacıyla hayata geçirilen her bir projenin en önemli paydaşı gençler ve kadınlar olduğunun altını çizen Bakan Kurum, ” Bugün aldığı uluslararası ödüllerle sınırları aşan Sıfır Atık Hareketinin de kahramanları yine kadınlarımız, gençlerimiz ve çocuklarımızdır. Emine Erdoğan’ın desteklediği her bir çevre projesiyle, tüm dünya çocuklarının tertemiz bir dünyada mutlu bir şekilde yaşamasına çok büyük katkılar sunmaktadır. Bu anlamda, Barselona Sözleşmesi’nin Sekretaryasının Dönem Başkanlığı olarak; Emine Erdoğan’a çalışmalarımıza verdiği desteklerinden, toplantımıza ve ödül törenimize katılımlarından dolayı huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum”ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Erdoğan, İspanya’dan Malaga Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Gemma del Corral Parra’ya ödülü verildi. Diğer katılımcılara ise plaketleri takdim edildi.

İhlas Haber Ajansı / İsa Akar – Son Dakika Haberleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here