Küresel tedarik darlığından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya bulunan Apple Inc. şimdi farklı bir sorun olan yavaşlayan taleple mücadele ediyor.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, şirket parça tedarikçilerine iPhone 13 modeline talebin zayıfladığını bildirdi. Bu durum, bazı tüketicilerin bulunması zor ürünlerden uzaklaştıklarını işaret etti.

Bloomberg’in haberine göre, Apple, parça darlığından dolayı, 90 milyon adet olan iPhone 13 üretim hedefini bu yıl halihazırda 10 milyon adet azalttı. Ancak parça tedarik sorunun giderilmesi ile birlikte, bu kaybın büyük kısmımın gelecek yıl telafi edilmesi bekleniyordu.

Kaynaklar, şirketin şimdi tedarikçilerine bu siparişlerin gerçekleşmeyebileceğini bildirdiğini kaydettiler.
Apple, analistlerin şirketin bu yılın son üç aylık döneminde satışlarını yüzde 6 artırarak 117,9 milyar dolara çıkaracağı tahmininde bulunmaları ile birlikte, tatil döneminde rekora kırmaya yöneldi.

Ancak bu, Apple ve Wall Street’in daha önce öngördüğü harika bir çeyrek olmayacak. Parça darlıkları ve teslimat gecikmeleri birçok tüketicide hayal kırıklığı yarattı. Enflasyondaki artış ve omikron varyantı da pandemiden dolayı tedirgin olan tüketicilerin endişelerini daha da artırdı ve bu da satışların azalmasına yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here