ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Salı günü anlaşmayı öven açıklamasında, “Yarı iletken çiplerinin ülke içi üretiminin artırılması, ulusal ve ekonomik güvenliğimiz için kritik önemde” dedi. Beyaz Saray yetkilileri de yaptıkları bir açıklamada, bu anlaşmanın “tedarik zincirimizi koruyacağını” ve ülke içi imalatı artıracağını kaydederek, yatırıma yönelik memnuniyetlerini dile getirdi.

Teksas Valisi Greg Abbott, söz konusu planları duyurmak için düzenlediği basın toplantısında, “Proje 2 binden fazla istihdam yaratacak” dedi. Samsung da ayrıca, bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte dolaylı olarak binlerce ilave istihdam sağlayacağını kaydetti. Abbott, bu tesisin etkilerinin Teksas’ın çok ötesine yayılacağını ve tüm dünyayı etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Kore’nin en büyük şirketi olan Samsung, söz konusu fabrikayı, milyarlarca dolar yatırım yaptığı ve halihazırda 3 binden fazla çalışanı barındıran ve ülkenin en sofistike çiplerinin bazılarını ürettiği bir kompleksin yer aldığı Teksas’da, Austin’e 30 mil mesafedeki Taylor’da kuracak.
Yeni fabrikanın inşaatının 2022 yılının ilk yarısında başlaması planlanıyor ve üretim 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak.

Abbott, Salı günü yaptığı açıklamada, teknoloji şirketleri için önemli bir çekim sebebi olarak, Teksas’ın düşük vergilerinden ve yetenek havuzundan övgüyle bahsetti ve Samsung’un eyalete yatırım kararını, “oluşturduğumuz ekonomik ortamın bir kanıtı” olarak niteledi. Teksas Senatörü John Cornyn, Salı günü yaptığı açıklamada, Samsung’un, 52 milyar dolar büyüklüğündeki CHIPS Kanunu olarak adlandırılan tasarının geçmesi durumunda, 3 milyar dolar teşvik de alabileceğini kaydetti.

Samsung’un üst düzey yöneticisi Kinam Kim, şirketin Teksas’da fabrika kurma kararının, teşvik programları, lokal yetenekler ve “altyapının hazır olması ve istikrar” dahil bazı faktörlere dayandığını söyledi. Altyapı, istikrarlı bir elektrik enerjisi tedarikine ihtiyaç duyan çip üretim faaliyetleri için özellikle önem taşıyor. Bu yılın başlarında, Teksas’ta soğuk hava dalgası Samsung ve diğer şirketlerin faaliyetlerini durdurmalarına neden oldu. Ancak Abbott, işletmelere elektrik kesintilerinin tekrar olmayacağı konusunda güvence vermenin yollarını aradı ve eyalet şimdi bu yılın başlarına kıyasla daha fazla elektrik üretiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here