MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı Türkiye ekonomisinin hassas bir dönemden geçtiğini ve Türk Lirası üzerinde farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti.

Bloomberg HT’de Finans Merkezi programına konuk olan Asmalı,”Türkiye potansiyeli çok güçlü bir ülke. Türkiye ekonomisi kur ve faiz gibi iki parametreye hapsedilmeyi haketmiyor. Son dönemde özellikle ihracat tarafına baktığımız zaman yapılan pozitif hamlelerle krizlerin fırsata dönüştürüldüğünü görüyoruz. Dolayısıyla kurdaki bu dalgalanma ekonomik verilerle çok örtüşmüyor” dedi.

Asmalı, önümüzdeki dönemle ilgili beklentilerinin ne olduğu sorusuna ise, “Türkiye 2020 yılına baktığımız zaman özellikle ikinci çeyreğinde 152,5 milyar dolarlık gayrısafi yurtiçi hasılaya ulaştı. 2021 yılında bu oranı yüzde 21,7 artırarak 188.5 milyar dolar seviyesine çekti yani dolar bazında bir artış söz konusu.Dolayısıyla üretim çarklarımızın döndüğü, kapasite kullanım oranlarının çok ciddi bir şekilde arttığı böyle bir ortamda kurların bu hareketini ekonomik verilerle izah etmemiz gerçekten zor” cevabını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here