ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun, daha fazla Amerikalının işlerine dönmeleri, tüketici talebinin hizmetlere yönelmesi ve tedarik zinciri sorunlarının azalması ile birlikte, gelecek yılın ikinci yarısında düşmesini beklediğini söyledi.

Yellen, Pazartesi günü Greater Providence Ticaret Odası’nın düzenlediği bir etkinlikte yaptığı çevrimiçi açıklamada, “Yıllık enflasyon oranlarının yüzde 2 ya da bu seviyeler yakınına doğru düşmesini bekliyorum” dedi. Yellen ayrıca, tüketici fiyatları endeksindeki aylık artışların 2022 yılının ikinci yarısında yüzde 0,2 ya da yüzde 0,3 civarına gelmesini beklediğini kaydetti.

Bunlar, Ekim ayındaki aylık bazda yüzde 0,9 ve yıllık bazda 1990’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 6,2’lik enflasyona kıyasla oldukça düşük seviyeleri işaret ediyor. Yellen, yüksek enflasyonun pandemiden kaynaklandığını ve yeni atanan Fed ekibi Jerome Powell ve Lael Brainard’ın 1970’ler tipi enflasyona geri dönüşe izin vermeyeceklerine güvendiğini sözlerine ekledi.

Yellen, “1970’ler enflasyonuna bir geri dönüş endişem yok” dedi.

Yellen, ücretler, en azından bir ölçüme göre, özellikle düşük ücretli işler için rekor hızda artarken, bunun enflasyonun önemli nedeni olmadığını ve ücret-fiyat döngüsüne girilmesini beklemediğini kaydetti.

ABD Hazine Bakanı, milyonlarca Amerikalının çocuk bakım sorunları ya da erken emekli olmalarından dolayı çalışmamalarına rağmen, baskıların işgücüne katılımın artması ile birlikte normalleşeceğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here