Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’in gayrimenkul geliştirme şirketlerin içinde bulunduğu mali zorlukların ekonomik etkilerini kontrol altına alabileceğini, ancak yavaşlayan ekonomisi için mali destekleri artırmaya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

IMF, dünyanın ikinci en büyük ekonomisine yönelik yıllık gözden geçirmenin ardından yayımladığı basın açıklamasında, Çin’in bu yıl için yüzde 8 ve 2022 için yüzde 5,6 olan büyüme tahminlerine yönelik aşağı yönlü risklerin, ‘pandemi belirsizliği’ ve zayıf tüketim gibi faktörlerden dolayı birikmekte olduğunu kaydetti.

Çin’in büyümesi son aylarda, büyük oranda emlak geliştirme şirketlerinin finansmanına yönelik kısıtlamalardan dolayı, 1990’dan beri görülmeyen oranlara yavaşladı.

Ancak IMF, China Evergrande gibi emlak geliştirme şirketlerini iflasa yaklaştıran emlak kısıtlarının ekonomik etkisinin sınırlı olacağını kaydetti.

“Riskin daha da büyümesi için bir neden yok”

IMF’in Çin Misyon Şefi ve Asya ve Pasifik Bölümü Direktör Yardımcısı Helge Berger, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Politikacıların bu sorunu kontrol altına alabilmeleri için araçları var, bu nedenle bu riskin daha da büyümesi ya da konut talebi ve yatırım için makro seviyede etkilerinin olması için neden yok” dedi.

Çin’in mali harcamaları bu yıl, Pekin’in yerel yönetim borçlarını durdurmaya çalışmaya odaklanması ile birlikte 2020 yılına nazaran daha sıkı tutulurken ve bu durum ekonomik büyüme üzerinde baskı oluştururken, para politikasının politika faizleri gibi temel elementleri geçen yıldan bu yana değiştirilmedi.

IMF Birinci İdari Direktör Yardımcısı Geoffrey Okamoto, “Bu yıl önemli ölçüde daraltıcı konumda olan maliye politikası geçici olarak nötr duruma çevrilmeli ve sosyal koruma ve yeşil yatırımın teşvik edilmesine odaklanmalı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here