Ulusal Gıda ve Stratejik Rezerv İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, kurum an itibariyle piyasaya fazladan petrol sunmaya hazırlanıyor. Çinli otoritelerin kararının önceden mi planlandığı yoksa ABD’den gelen davet sonrası mı gerçekleştiği sorusu ise belirsizliğini koruyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Biden ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Şi Jinping arasında gerçekleştirilen çevrimiçi zirvede, stratejik petrol rezervlerinin bir kısmını piyasaya sürmenin faydaları tartışılmıştı. Satış, geçtiğimiz ay birkaç yılın zirvesine çıkan ham petrol fiyatlarına istikrar getirerek küresel enerji piyasalarına güven teşkil etmeyi amaçlıyor.

OPEC ve diğer üreticilerin daha fazla varil üretim talebini geri çevirmesi sonrası Washington, aralarında Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’nin olduğu Asya ülkelerinde daha fazla arz yaratılması çabalarına katılmaları için bir süredir lobi çalışmalarında bulunuyordu.

Yetkililer, zirvede konuyla ilgili herhangi bir karar alınmadığını fakat iki tarafın da petrol piyasalarının durumunu görüşmeye devam etme ve olası bir ortak reaksiyon alma konusunda mutabık kaldıklarını belirttiler.

Pekin ve Washington şu anda yüksek petrol ve yakıt fiyatları, enflasyon ve artan maliyetlerin ekonomilerinin toparlanması üzerindeki etkisi konusunda benzer endişeleri paylaşıyor.

Çin yerel ham petrol fiyatlarını düşürmek amacıyla sene içinde ulusal stoklarının bir kısmını kullanıma açmıştı. Rezerv idaresi, eylül ayında Çin’in bir günlük ithalatına tekabül eden 7,4 milyon varillik ilk kamu müzayedesini gerçekleştirdi.

Ülke ayrıca müzayede öncesi rezervlerinden özel satış yaptı. Rezerv idaresi sözcüsü yaptığı açıklamada, “Önceki satış ihalesinde yaptığımız gibi bu ihalede de miktarın hacmi ve satış tarihiyle ilgili daha fazla ayrıntıyı web sitemizde yayınlayacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here