Traderlar, AMB yetkililerinin ‘sabırlı olma’ mesajlarını dikkate alarak ilk faiz artış beklentilerini 2023 yılına öteledi.

Para piyasaları Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizinde 10 baz puanlık tek faiz artış beklentisini Şubat 2023’e öteledi.

Enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu savunan Danske Bank Şef Analisti Jens Peter Sorensen “2022’de faiz artışı çok fazla olur” dedi. Faizin 2023’ten sonra artmasını bekleyen Sorensen bölgedeki kırılgan ekonomik toparlanma ve artan Kovid vakalarının AMB’nin ‘sabırlı’ duruşuna neden olan faktörler olduğunu söyledi.

AMB Başkanı Christine Lagarde ve Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’in gelecek sene sıkılaşma beklentileri konusnda şüpheci duruşu nedeniyle traderlar da faiz beklentilerini değiştirdi. Lagarde Pazartesi günkü konuşmasında gelecek sene faiz artışı için gereken koşulların karşılanmasının çok mümkün olmadığını belirtmişti.

Traderlar geçen hafta enflasyon endişeleriyle 2022’de 20 baz puan kadar faiz artışını fiyatlıyordu. Euro Bölgesi’nde enflasyon Ekim’de yüzde 4.1 ile 13 yılın zirvesine ve AMB hedefinin iki katına çıkmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here